Skip links

Plak Tedavisi

Tedavilerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin...

Plak Tedavisi

Dent Adal's Olarak Neler Yapıyoruz ?

Şeffaf plak tedavisi, teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan ortodontik tedavi yöntemidir. Son dönemlerde popüler hale gelen şeffaf plak tedavisinin birçok avantajı bulunuyor. Diğer yöntemlere kıyasla şeffaf plak ağızda çok estetik duruyor.

Şeffaf plak tedavisi lokasyonunda Dent Adal’s Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik ‘iğine başvurarak estetik ve güzel görünümlü dişlere sahip olabilirsiniz. Diş görünümünden rahatsız olan ancak tel takmayı da düşünmeyen kişiler tarafından şeffaf plaklar tercih edilmektedir. Şeffaf plaklar estetik görünümlerinin yanı sıra ağız temizliğini kolaylaştırmalarıyla da çok dikkat çekiyorlar. Şeffaf plakları çıkartmak ve sonrasında onları fırçalayıp yeniden yerine takmak çok basittir. Şeffaf plak için öncelikle hastadan ölçü alınır. Ölçüler daha sonra dijital ortama taşınarak ideal konumları adım adım o ortamda verilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Şeffaf plak diş tedavisi için ağızda görünmeyen ve takıp çıkarılan plaklar tasarlanır. Şeffaf plak diş tedavisi aşamalar halinde gerçekleşmektedir. Ortodonti uzmanı kontrolünde plakların haftalık olarak değişimi yapılmaktadır. Bu süre iki haftalıkta olabiliyor. Bahsettiğimiz bu aşamalar başlangıçtan bitime dek sürer. Böylelikle dişler adım adım ideal pozisyonunu almış olur. Plaklar şeffaf yani görünmediği için estetik önemi çok büyüktür. Klasik tedavi yöntemlerine göre şeffaf plak hem farklıdır hem de çok avantaja sahiptir.

Şeffaf plak tedavisi için ölçünün alınmasıyla başlamış oluyor. Şeffaf plak için; üst ve alt çeneden ölçü alınır. Dişlerin daha sonra ağız dışı ve içi fotoğrafları çekilir. Burada ağız içi röntgen çekimleri de aynı zamanda yapılır. Ölçüler alındıktan sonra onlar plak haline getirilmek üzere firmalara gönderilir. Ortalama 1-2 haftada plaklar hazırlanır ve bize gönderilir. Plaklar geldikten sonra hastalarımızı kliniğimize çağırıp onların takılma işlemini yapıyoruz.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi avantajlarıyla dikkat çekiyor. Şeffaf plak tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Çıkarılabilir şekilde dizayn edilmiştir. O nedenle istediğiniz zamanda kolayca çıkartabilirsiniz.
  • Konuşma, görüntü bakımından çok rahat bir uygulamadır. Kişi toplantı, etkinlik gibi kalabalık ortamlarda kendini özgüven açısından iyi hisseder.
  • Tel görünümü olmadığı için ağızda güzel güzel görünüme sebep oluyor.
  • Çıkarılabilir olduğu için yemek yerken kişiye büyük kolaylık olmaktadır.
  • Şeffaf plaklar basit şekilde çıkarıldığı için ağız hijyeni detaylı ve kolay olmaktadır.
  • Metal teller, dişlere kuvvet uygular. Buda hem konforsuzluğa hem de ağrıya sebep olur. Şeffaf plak tedavisiyse ağrı gibi olumsuzluklara kesinlikle yol açmaz. Konfor açısından da kişiye büyük kolaylıklar sağladığını söyleyebiliriz.
  • Dişler daha hızlı ve kolay düzelir.
  • Tel tedavisinde kullanılan tellerin metalleri dudak ve yanaklara değip sürtünme yaptığında ortaya kanama olayı çıkabiliyor. Tel tedavisi boyunca ortaya çıkan bu durumlar normal sayılır. Şeffaf plaklarsa pürüzsüz yüzeye sahiptir. O nedenle herhangi bir batma ya da yara gibi problemler ortaya çıkmaz.

Hizmetlerimiz